Podesite iso na vašem fotoaparatu

Podesite iso na vašem fotoaparatu

Objavljeno:

Potrebno minuta da se pročita: 2 minute

ISO osjetljivost – postavke fotoaparata

[box type=”info” align=”aligncenter” ]ISO – International Standards Organisation[/box]

Zasto pišem ovaj blog ? kao prvo vani je pakleno vruće i neda mi se pržit na suncu i zato sto sam se nedavno iznervirao dok sam namjestao svoj Digitalni fotoaparat da napravim što bolju sliku, nakon nekog vremena sam shvatio kako je ona glupa opcija ISO u postavkama zapravo jako važna, pa eto da podjelim svoje saznanje sa Vama,a onaj tko ovo već sve zna može slobodno pročitati ovaj blog pa ako misli da nesto nisam dobro napisao slobodno neka me iskritizira :P

[box type=”info” align=”aligncenter” ]Ukratko: ISO je osjetljivost na svijetlost[/box]

Ja na svome aparatu imam ISO 80,100,200,400,800 i 1600

U digitalnoj fotografiji ISO mjeri osjetljivost senzora. Isti principi primjenjuju se u filmskoj fotografiji – manji broj znaci manja osjetljivost fotoaparata na svjetlo dana i finije zrno. Visoka ISO osjetljivost se obicno koristi u tamnijim situacijama kako bi dobili vece brzine okidanja (npr. zatvoreni sportski dogadaj kada zelite da zamrzne djelovanje u donjem svjetlu) – ali cijena je zrnati snimak . Ja cu Vam pokazati na svojem primjeru razlike. Slike su uzete safotoaparatom Olympus Mju 1020, sve slike su slikane sa 10Mpx po danjem svjetlu, jedna slika je uslikana sa ISO 80 dok je druga ISO 1600.

Vec pri prvom pogledu fotografije su jako ralicite. Slike uslikane sa ISO osjetljivosti 1600 su skroz zrnate i pri samom pokasaju da ih zumirate postaju jako mutne i nekvalitetne, dok slike sa osjetljivosti ISO 80 su skoro pa savrsene, ja sam uspio zumirati detalje na listu i do 400%,a da mi se kvaliteta polako pocela gubit.

[box type=”warning” align=”aligncenter” ]Manji ISO = bolja kvaliteta slike ;)[/box]

gdje koristiti veci ISO – postavke fotoaparata

Veci ISO koritite kod slijedecih situacija !

  • Dvorane kada slikate utakmice i objekte koji se brzo krecu
  • Koncerti – gdje su blicevi zabranjeni
  • Galerije – mnoge galerije zabranjuju uporabu flesa!
  • Rodendani i prostorije sa prigusenim svjetlima

Pogledajte naše druge blogove ...

Komentiraj